Продавець ТОВ "СМАРТВЕЛЛ" розвиває свій бізнес на Prom.ua 5 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
17 відгуків

Вбивця-радон є майже у кожній домівці. Як з ним боротися?

Вбивця-радон є майже у кожній домівці. Як з ним боротися?

Українці вже звикли до словосполучення «радіаційний фон». Але далеко не всі знають, що є постійна складова фону і змінна складова, яка через неправильне утримання житлових приміщень може значно підвищуватись, приносячи в житло невидиму, але дуже серйозну небезпеку.

Незмінна складова – це космічне випромінювання, природний гамма-фон та внутрішнє бета-випромінювання; разом вони складають близько 10% радіаційного фону.

Головна частина змінної складової – газ радон, його природні радіоактивні ізотопи радону-222, радон-220 і радон-219, продукти напіврозпаду яких містять весь комплект – альфа, бета і гамма-випромінювання. В загальному складі радіаційного фону на частку радонові припадає 83%.

Радон – дуже важкий газ, тому він швидко накопичується у підвальних та напівпідвальних приміщеннях, на перших поверхах багатоповерхових будівель. Якщо людина близько 80% часу знаходиться в приміщенні, при вдиханні радонові окремі тканини легенів одержують достатня високі дози опромінення. Продукти розпаду радонові є джерелом радіоактивного впливу на тканини внутрішніх органів людини та кістковий мозок. Відносно високі концентрації радонові обумовлюють 10-20% загальної кількості захворювань на рак легенів, підвищують імовірність розвитку лейкозу.

Джерелами радонові є: ґрунт під будівлею і будівельні матеріали – 70-80%, повітря – 15-20%, вода – 5-10%, продукти згорання (вугілля, природний газ) – до 10%. Найбільш високе виділення радонові спостерігається у місцях виходу на поверхню гірських порід, зокрема, гранітів в Житомирській, Київській, Кіровоградській, Дніпропетровській областях України.

Радон виділяється також з будівельних матеріалів – залізобетонних плит, цегли, шлакоблоків. Набагато менше виділяється радонові з дерева, але у зв'язку з меншою ізоляцією дерев'яна дерев'яних будинків від ґрунту концентрація радонові у них все одно буде більшою за цегляні будинки. Частина радонові виділяється з продуктів згоряння – наприклад, природного газу. Тому повітря у вашій кухні має підвищену концентрацію цього газу і відповідно потребує частого провітрювання. Ще одним джерелом радонові є водопровідна вода. Ванна кімната у вашій квартирі – місце найбільшої концентрації цього небезпечного газу. Наприклад, під час прийняття душу концентрація радонові у ванній кімнаті підвищується в 10-20 разів і повертається до норми через 1-1,5 години. Перенасичена радоном питна вода може викликати появу злоякісних пухлин шлунка і нирок.

Як зменшити потрапляння радонові у ваші приміщення? По-перше, погреби та підвали повинні мати бетоновану підлогу та обладнуватись примусовою вентиляцією. По-друге, треба звернути увагу на герметизацію підлоги у будинку, відсутність тріщин і щілин. Зменшити виділення радонові на 30% дозволить оклеювання стін шпалерами, а один шар фарби на епоксидній основі або три шарі олійної фарби зменшать виділення радонові зі стін у 3-4 рази. Зменшити вміст радонові у питній води можна кип'ятінням або використанням фільтрів, що містять активоване вугілля. При кип'ятінні радон виділяється з води, але не пропадає з вашої кухні. Тому наступний крок – систематичне провітрювання приміщень, яке не дозволить радонові накопичуватись у вашому житлі. Провітрювання вашої оселі – головний і ефективний захід, який не потребує коштів, але при цьому заборона радонові робити свою чорну справу. Майте на увазі, що взимку концентрація радонові в приміщеннях підвищується приблизно на 50%. Тому не забувайте регулярно, 2-3 рази на день, впускати до вашої оселі свіже повітря. Успіх боротьби з «тихим вбивцею» радоном – у ваших руках.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner